AFRIKA

Madagaskar, 17. říjen – 4. listopad 2017

Týden před odletem se do pražské kanceláře CK na Václavském náměstí dostavilo sedm ze dvanácti příštích cestovatelů na čtvrtý největší ostrov světa, posazený do Indického oceánu. Nedostavil se zkušený průvodce, kterému to „na poslední chvíli“ zatrhli doktoři. Prý nás povede neméně zkušený průvodce Marek, který však, stejně jako my, nikdy na ostrově nebyl. Mluví anglicky…

read more →

Senegal 12. – 19. dubna 2016

Báječných sedm poznávacích dní v západní Africe.

read more →

Zanzibar 25. listopadu – 6. prosince 2015

Nádherný tropický odpočinkový výlet. Jedinou černou tečkou byla skutečnost, že moje sběratelská kšiltovka zůstala na svém domovském ostrově. Pokoj číslo 17. Na zrcadle.

read more →

Maroko 19. září – 03. října 2014

Tři tisíce kilometrový okruh nejseverozápadnějším cípem Afriky. Atlantický oceán, Vysoký a Střední Atlas, Antiatlas, Rif, Saharská poušť. Rabat, Casablanca, Fes, Marakéš, Meknes, Ifrane, Volubilis, Chefhraouen, ….. Medíny, kasby, mešity, minarety, paláce, opevnění, tržiště, …… Velbloudi, opice, ovce, kozy, kočky, holubi …..

read more →

Egypt 8. – 15. února 2014

Sjednocením Horního (lotos) a Dolního (papyrus) Nilu před pěti tisíci lety se začala psát historie Egypta. Prvních 2700 let si vládli Egypťané sami prostřednictvím 31 dynastií. Do roku 332 BC. Dalších 2200 let jim vládli cizáci. Až do roku 1952. Řekové – 302 let, Římané – 365 let, Byzanti – 245 let, Arabové – 977 let, Turci – 365 let a Britové – 70 let. V průběhu tisíce let si egyptští králové postavili celkem 108 pyramid, „domů na věčné časy“. Zejména na severu země, kde tenkrát stál Memphis, egyptské hlavní město. Než pochopili, že jim je pyramidoví zlodějíčci vykrádají a tak se rozhodli pohřbívat se ve skalách na jihu země. V Údolí králů. Než pochopili, že jim je zlodějíčci také vybílí.

read more →

Etiopie 13. září – 6. října 2013

Na tradiční slavnosti Hamarů a Hamarek, zvané „bull jumping“ (přeskakování býků) asi stovka krásných svobodných dívek a vdaných žen s vlasy potřenými rudou hlinkou, výrazným jizvením těl a velkými prsy schovanými do špinavých triček, v kožených sukýnkách a kovových ozdobách na lýtkách nás přivítala na ceremoniální louce tancem-dupákem, ke kterému si vytrubovaly na měděné rohy. Ze všech nich vyzařovala ženská živočišnost (nebo živočišná ženskost?).

read more →

Mauricius 13. – 20. dubna 2013

Tento ostrov neměl nikdy své původní obyvatele. Když ho v desátém století objevili arabští obchodníci, nebylo s kým obchodovat. Fenomén ostrova Mauritius netvoří bílo-žluté pláže s přebytkem slunce a cyklonů, ale první poštovní známka, vydaná na jižní polokouli a vyhynulá „slepice“ Dodo. Císař Rudolf II. si nechal tuto nelétavou „slepici“ přivézt na svůj dvůr, kde ho nějakou dobu chovali v místní ZOO. A tak Národní muzeum v Praze patří mezi dvacítku muzeí na celém světě, které vlastní pozůstatky živočicha Raphus Cucullatus.

read more →

Réunion 21. – 28. dubna 2013

Z mezinárodního letiště Sira Seewoosagura Ramgoolana na mezinárodní letiště Rolanda Garrose. Z Port Louis do Saint Denis, ze staršího sopečného Mauricia na mladší sopečný Reunion. Z „Afriky“ do „Evropy“. Zatoulaný kout Francie je 31,4x menší než Čechy a Morava. V pátek jsem si namířil do Saint Gilles-les-Bains, réunionského Saint Tropéz. Dříve než autobus mi zastavila milá Francouzka. Prý Réunionci remcají, že by raději nezávislost. Blafují, chtějí více peněz z Paříže, dodala.

read more →

Tunisko 1. – 8. června 2012

Tunisko má šesté největší zásoby fosfátu na světě a čtvrtina příjmu do státní kasy teče z těžby ropy. Území, osídlenému před pěti tisíci léty kmeny Berberů, vládli postupně Féničané, Římané, Vandalové, Arabi, Mauři, Turci, Španělé a na necelých osmdesát let i Francouzi. Bratr Gabi si užívá plážového sluníčka a pokračuje v pravidelném přísunu tekutého chleba. Stává se miláčkem hotelového personálu v jídelně i ve třech barech. Jak ho zmerčí, usmějí se na něj a podávají mu dvě sklenice piva.

read more →

Zimbabwe 9. – 13. dubna 2012

Dnešní zdevastovaná Zimbabwe, dřívější Jižní Rhodésie, dřívější obilnice nejenom Afriky, je pro většinu Evropanů spojována se čtyřicetiletou vládou 88-letého diktátora dvakrát ženatého Roberta Gabriela Mugabeho (prý má rakovinu prostaty), a ekonomickým kolapsem, který vedl v srpnu 2008 k 11,27 milionů % inflaci a 260 % veřejného dluhu. Výsledek Mugabeho „pozemkové“ reformy – přerozdělení půdy bílých farmářů z roku 2000.

read more →