ASIE

Indie – Goa, 2. – 11. duben 2018

Už jste slyšeli o Goe, maličkém kusu země v obří Indii s úchvatnými západy slunce a stejně magickými úplňky nad Arabským mořem? O malém státečku s nespornou portugalskou minulostí lemovaném dlouhými plážemi s bělostným pískem, kde si odpočinete tak daleko od civilizace starého kontinentu a zároveň se necháte unášet vůní i chutí koření všudypřítomného v…

read more →

Bangladéš 13. – 27. listopadu 2016

„Tati, a proč tam vlastně jedeš?“. „Protože jsem tam ještě nebyl.“
Země je rozlohou 144 000 km2 (93. na světě) o něco větší než bývalé Československo. Oficiálním počtem svých 158 milionů obyvatel je na 8. místě na světě. Neoficiálně je 180 milionů Bangladéšanů doma a dalších oficiálně 8, neoficiálně 12 milionů v zahraničí.

read more →

Istanbul 26. – 30. července 2016

Minulé úterý jsem se procházel po Stromovce a u Šlechtovky mne napadlo, že bych se mohl po sedmi letech zajet znovu podívat do Istanbulu. Vrátil jsem se domů, zapnul počítač, objednal letenky (1 000 Kč sleva) a nocleh na čtyři noci (51% sleva).

read more →

Pattaya 24. února – 5. března 2016

read more →

Hong Kong 6. března 2016

Za další tři hodiny jsem se přesvědčil, že město sice nemá výškový sklon jako bolívijský La Paz, ale přesto to byla samá ulice nahoru-dolu. Aby lidé odsud neutekli někam pryč, tak téměř každá nakloněná ulice má eskalátory nahoru. Aby se lidé přes den nepletli do cesty automobilové dopravě, jsou na řadě míst nadzemní pěší koridory.

read more →

Írán 23. května – 7. června 2015

Od Kaspického moře k Perskému zálivu. 4 000 km nesmírně zajímavým Íránem.
Historické památky, nádherná příroda, přátelští lidé.

read more →

Kappadokie 11. – 18. dubna 2015

Kappadokie. Pět set kilometrů čtverečných. Nejpodivuhodnější krajina Anatolie. Skalní útvary mají na svědomí především erupce tří okolitých sopek a vychrlený tuf – vulkanický popel podobný tmelu. Poté, po další miliony let, si větry a deště uplácaly z popela tisíce válcových a kuželových útvarů. A pak si do nich lidé, po stovky let, dloubali různé dlouhé a různě velké otvory. Proti nesnesitelnému slunci i proti dotěrným nepřátelům.

read more →

Vietnam 27. prosince 2014 – 8. ledna 2015

Kdysi jich studovalo v Československu přes 60 000, dnes jich žije v České republice na 200 000.
Na Seznamu světového dědictví je zapsáno osm vietnamských památek.
Americká válka ve Vietnamu trvala 17 let a dva měsíce. Zahynulo v ní 3 miliony Vietnamců a 60 000 Američanů.

read more →

Srí Lanka 15. – 30. března 2014

Perla Indického oceánu. Ráj bez andělů. Ostrov 3000 slonů, 500 levhartů, voňavého koření a kvalitního čaje. Starobylé paláce, v džungli ztracené chrámy i přetrvávající koloniální duch. Sinhálci (ze západní Indie), dorazili na ostrov pět set let před Kristem a Tamilci (z jižní Indie), sedmnáct set let po Kristu. Srí Lanka má nejpočetnější vládu na světě: 87 ministrů a 124 náměstků ministrů! Zdvořile se „dobrý den“ řekne „ajubovan“ („dlouhý život pro Tebe“). A „děkuji“ se řekne „istuutii“. Silný zápor projevíte slovíčkem „neee“ a ještě silnější je „beee“.

read more →

Dubaj 18. – 25. prosince 2013

Pákistánský řidič taxíku připustil, že obyvatele SAE se dělí na místní „občany“ (cca 15 % ze dvou milionů) a zahraniční „rezidenty“ (převážně z Indie, Ruska, Pákistánu, Bangladéše a Filipín), kteří dostávají povolení na dva roky (pokud u státních firem), nebo na tři roky (pokud u soukromých firem). Ale nemohou pracovat ve státních institucích a nemají bezplatnou zdravotní péči ani školné. SAE občanství nemohou v žádném případě získat. A musí sekat dobrotu, protože jim místní úřady nemusí prodloužit pobytové vízum.

read more →