AUTOR

MC_meteorit

Ukončil jsem základní devítiletou školu, zvládl střední ekonomickou školu, vystudoval vysokou školu ekonomickou, obhájil disertační práci na diplomatické akademii.

Dvacet let života.

S rodinou jsem trávil pět let v Afghánistánu. Bez rodiny dva roky  v Kambodži, dva roky v Moskvě a patnáct let na území ex-Jugoslávie.

Dvacet čtyři let života.

Dne 19. listopadu 2008 jsem se po deseti letech vrátil z Kosova. Napsal jsem na UN Joint Staff Pension Fund, že chci být předčasným důchodcem.

Začal jsem se toulat po světě. Tahám s sebou noťase, nikona a Sováka.

letiste

A když to nejde letadlem…

boty_blatoboty_pisek

19 Responses to AUTOR

 1. Jožin a Jitka

  Zdravíme, je to úžasné a těšíme se na pokračování. Přejeme ještě mnoho krásných zážitků z cest.
  JosKa a Jitka z Písku.

 2. PEPÍK

  Čau Marceli jsou to parádní stránky-gratuluji- miluji ty články co píšeš-a parádní reportážní foky-jen tak dál.
  Pepík ze Žatce.

 3. Eda

  Ahoj Marceli, Tvoje články, které zajímavým a dokumentárním způsobem popisují místa, která jsi navštívil, zaslouží publikování v některých cestovatelských časopisech jako jsou např.Lidé a země a další. Aby i ostaní milovníci cestování si je mohli přečíst. Fotky z cest jsou úžasné. Popisné, vypovídající a mající duši. Obdivuji Tvojí vytrvalost, když brzy ráno nebo později večer vyrážíš do neznámých míst a přírody, aby jsi zachytil momenty, o které mnoho turistů z lenosti, obavy z neznáma nebo z neznalosti jazyků přichází.
  Eda, Praha – Újezd nad Lesy

 4. Vojtech Rajnec

  Ahoj Marcel, veľmi rád a pozorne sledujem Tvoje cesty po svete a teším sa najmä na Tvoje fotografie, ktoré majú
  vždy veľkú výpovednú a nebojím sa povedať, aj umelecku hodnotu. Som hrdý na to, že mám takého spolužiaka.
  Veľa cestovateľkých zážitkov, zdravia a šťastia praje
  Vojto – Košice

 5. INKA HRDINOVA

  Mily Marceli, moc dekuji za cestovatelske zazitky, fota i poznani. Prostrednictvim tvych cestovatelskych materialu se mi otvira cim dal, tim vetsi poznani sveta,kde na vetsinu mist se nedostanu i kdyz bych moc chtela. Chce to predevsim zdravi, odvahu, motivaci, stesti a penize, ktere jsou az na prvnim miste. Svym cestovanim mi opravdu positivne obohacujes život.
  Inka z Brna – stale jeste singl blondynka.

 6. Silvia Koššová

  Zdraví Ťa Tvoja triedna profesorka. Celá naša rodina sleduje Tvoj pohyb po svete a v dobrom Ti závidí, že navštevuješ miesta,o ktorých sa mnohým ani nesníva. Myslím si, že by nemalo ostať len pri forme zápiskov a fotiek, ale stálo by za to pouvažovať o knižnom vydaní. Tešíme sa na ďalšie fotky a komentáre.
  Koššovci z Košíc.

 7. ján kondor

  Marcel, ja si ako chlapec pamätám na knihu, ktorú sme mali doma: Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka – Cez Kordillery. Bola to hrubá kniha, cestopis s fotografiami. Mal som ju rád. Nazrel som do nej aj po rokoch, a keď ju dnes v duchu porovnávam s tvojimi cestopismi a fotografiami, tak môžem povedať, že si dal svojim cestopisom nový rozmer hodný doby, v ktorej žijeme. Chvalabohu, už sa neterigaš po kontinentoch autom, lebo letecky zvládneš viac lokalít. Netváriš sa, že skúmaš nepreskúmané, ale nás uvádzaš do všeobecne známych, aj ked často veľmi atraktívnych miest, pričom prinášaš detaily, ktorých sa priam môžeme dotknúť, lebo máme dojem, že to fotografujeme my. Zásluhou digitálnej techniky si foto posunul do inej kvality, do iného zrýchlenia i rýchlosti, môžeš si vyberať, aj keď ja ťa vždy prosím, a robím to aj teraz, nič nemaž, všetko odkladaj, raz to bude škola vzniku fotografie. V čase globalizácie si v správnom čase na správnom mieste, a čo je najhlavnejšie a najkrajšie, v prostredí, v ktorom fotíš, nepôsobíš ako cudzí element, dokážeš svoje okolie presvedčiť, aby ťa brali ako jedného spomedzi seba. No a čo z fotiek môžeme len vnímať, to v cestopisoch čítame, pričom im nechýbajú fakty i vtip. Možno ti k niektorým fotkám cez Vianoce napíšem nejaké verše.
  Rozhlasový Jano Kondor z Košíc.

 8. Jirka Oberreiter

  Marceli, tak jako všichni, ke kterým se tvé fotografie a poznámky z cest dostanou, vzdávám ti i já hold. Texty jsou ohromně zajímavé a naplněné faktografií zabalenou do osobního poznání. Jsou čtivé a poučné. Fotografie jsou profesionálně umělecké a obdivuhodné momentky jistě mnohdy není jednoduché pořídit. Sám jsem navštívil všech 5 kontinentů a mnohdy se tak tvým prostřednictvím vracím na místa, která mi byla blízká. Jsi novodobý Hanzelka a Zikmund, F.A. Elstner atd. Mnoho lidí se tak tvým prostřednictvím dostane i tam, kam se ve skutečnosti nikdy nepodívají. Mnoho jiných lidí ale zkusí třeba jit aspoň částečně v tvých stopách. Kdo ví? Přeji ti mnoho sil, nápadů a dalších cest.
  Jirka Oberreiter z Prahy.

 9. Daria

  K toľkým chválam – a oprávneným – ani nie je čo dodať. Fotografie krásne, zápisky brilantné, vedomosti encyklopedické. Výrok „človek je starý až vtedy, keď jeho sny nahradí ľútosť“ je veľmi pravdivý. Prajem Ti aby Ťa ľútosť nestihla nikdy dobehnúť a dokázal si realizovať ešte veľa snov.
  Daria

 10. Mirka Moučková

  No teda! Ta mapa světa mi fakticky vyrazila dech. To už jsem byla na tolika místech? Byla. I když jsem na to měla lidi, jak se říká. Přesněji člověka toulavého, jakým jsi ty, Marceli. Tvé zběsilé cestování po všemožných koutech má smysl, protože svým přátelům zasíláš podrobné cestovní deníčky a fotky. A tak už jsem bloudila po všemožných ostrovech, šplhala na vrcholy hor a courala se po nočních městech. Okusila jsem rozličná jídla a sháněla kšiltovky. Tvrdím, že každý člověk může žít dva životy. Jeden, když něco prožívá, druhý, když o tom vypráví. Díky Tobě žiji i třetí, s Tebou na cestách. Tak se těším na další výlet. Mirka

 11. INKA HRDINOVA

  Mili Marceli, jsem rada, ze Te znam a opet Ti moc dekuji za Tvuj bohaty cestovatelsky rok, za zazitky, fota, postrehy kterymi mne obohacujes. Bylo mi cti s Tebou vycestovat Zazitky i Tvuj pristup jsou nezapomenutelne. Inka-stale jeste singl blondýnka.

 12. Peter Herel

  Nazdar Marceli, moc pěkná strana. Jsem rád, že si nás včera navštívil na Peruvian Night. Peter.

 13. josef

  Marceli, ty stránky jsou čím dál hezčí. Jen tak dál. Pepík z Žatce.

 14. Jirka

  Jsem právě v Oděse , chtěl bych si prohlédnout muzeum zvuku , ale nikdo mi není schopen poradit kde se nachází.Nevzpomenete si prosím kde je?

  • marcel

   Jirko, Muzeum zvuka, Dvorjaňska 25. Docela zastrčená ulice poblíž chrámu. Zasílám fotku na Váš e-mail.

 15. Marcela Ř.

  Zatím jsem přečetla jen cestu na Madagaskar. Pěkné a zajímavé. Určitě budu pokračovat v dalších cestách.Mně stačí Evropa, ale ráda si o zážitcích jako průvodkyně přečtu. Díky.Marcela

 16. D.

  Dobrý den, strávila jsem s vámi kdysi dávno pobyt na Srí Lance s Růženkou a dodnes sleduji vaše webové stránky. Vaše fotografie a články naprosto zbožňuji. Moc vám fandím a jste mi velkou inspirací! Přeji hezký den!

  • marcel

   Takhle krásná slova mi už dlouho nikdo nenapsal. Mockrát děkuji.

 17. Ján Škopinský, Nová 133/4 017 01 Považská Bystrica

  Ahoj Marcel. Som rád, že som Ťa spoznal počas dvadsiatich dní na Pyrenejskom poloostrove ako perfektného fotografa , super-energiou nabitého človeka. Verím, si na webe prečítam i ďalšie Tvoje originálne pohľady na krajiny sveta. Mám nápad – Slovensko. Jano z Povážskej Bystrice.

Napsat komentář