AUSTRÁLIE a OCEÁNIE

Tonga, Fidži, Vanuatu 6. – 14. května 2011

Tonga. Kdysi první a dnes již poslední království v Pacifiku. Současnou větev založil v roce 1845 mladý ambiciosní válečník Taufa´ahau, který si nechal zbaptizovat jméno na Jiaoji („George“, Jiří). Pak své království předal synu Jiřímu a ten dalšímu Jiřímu a dalšímu Jiřímu… Byla tak hezká, že jsem jí to hned odpustil, i když mě připravila o večeři v případě nouze. Letištní potravinová inspektorka na ostrově Viti Levu na modrý certifikát napsala: „Jedna konzerva vepřového luncheon – konfiskováno pro destrukci“. Podepsal jsem jí ho.

read more →

Fidži, Samoa 28. dubna – 5. května 2011

Fidži se osvobodilo od Britů 10. října 1970 a na sedmnáct let zavedlo království. Pak následovaly čtyři státní převraty vedené armádou, která dodnes vládne zemi. Nejdůležitějším slovem na Fidži je „Bula“, tedy „Ahoj“. Dvě soboty v jednom dni. Není nad zahájení Prvního máje ve vlnách jižního Pacifiku. Dorazili jsme do vesnice samojské Saleapaga, ve které je náčelníkem Zdeněk. S družkou Zdenkou nás pozvali na kachnu-knedlo-zelo.

read more →

Vánoční ostrov 27. dubna 2011

Docela pecka. Ani USA, ani Rusko, ani Čína, ale pidi Kiribati se „roztahuje“ přes všechny čtyři hemisféry: severní, jižní, západní i východní. Republiku (Ribaberikin) Kiribati tvoří tři skupiny korálových ostrovů: 16 atolů Gilbertových ostrovů, osm atolů Ploenixových ostrovů a osm atolů v Line Islands.

read more →

Nová Kaledonie, Vanuatu 16. – 26. dubna 2011

Přijeli jsme do Želvího zálivu, nejkrásnější pláže na Nové Kaledonii, s dominantním balvanem-sochou La Bonhomme a desítkami unikátních přeslic Araucarias. Želvu jsme žádnou neviděli, ale podle velké cedule je za jejich odcizení pokuta 1.073.000 franků a šest měsíců ve vězení. Podle vanuatského času jsme už měli být ve vesnici, ale nebylo vidět ani Pentecast ani Ambrym a začalo se stmívat. Kormidelník jel po vlnách a chvílemi je protínal, ale evidentně byl orientačně ztracen. Ostrov Ambrym – „Černý ostrov“, centrum čarodějnictví a černé magie, domov tamtamů ze stromových kapradin.

read more →

Nový Zéland 9. – 21. listopadu 2010

Podle turistických příruček „Nový Zéland je zemí, která nabízí pestrou škálu přírodních zajímavostí: členité pobřeží s mnoha ostrovy, vysoké hory s nikdy netajícím sněhem, brčálově zelené kopce poseté tisíci ovcemi, termální gejzíry, sopky a jeskyně“. Je to pravda. „Kijaora“ je v maorštině „Ahoj“. Národním symbolem je vzácný noční nelétavý pták kiwi, který údajně do dvaceti let na pevnině vyhyne. Novozélanďanem byl také Edmund Hillary (Mount Everest-1953) a otec atomu Ernest Rutheford (Nobelova cena za chémii-1908). Václav Havel zde byl v dubnu 1995, Charles Darwin v roce 1835.

read more →

Austrálie 23. října – 8. listopadu 2010

Náš lodní průvodce David měl v řece kamaráda Tlustého Alberta (Fat Albert), pět metrů a sedm set kilogramů, ale už ho dva měsíce neviděl. Podezírá místní farmáře, že ho zastřelili a snědli. Vklínil jsem se mezi několik dobrovolníků a za 70 AUD dělal po dobu devíti minut kopilota v žluté helikoptéřce (pilot+3) firmy Bell, která objela ve 300 m výšce Dvanáct apoštolů. Seděli a čekali na Pinguine Parade. Místní tučňáci, nejmenší ze 17 existujících druhů, cca 33 cm, váha kolem jednoho kila, měli půlhodinové zpoždění.

read more →